Obrzezanie jest to zabieg polegający na usunięciu napletka chroniącego żołądź członka – zewnętrznych narządów płciowych mężczyzny. Najczęściej obrzezanie przeprowadza się z przyczyn medycznych, którymi jest, np. stulejka, załupek lub nowotwór.
Stulejka to przypadłość, którą można zaobserwować już w bardzo młodym wieku. Napletek chłopca, który nie ukończył jeszcze drugiego roku życia, ściśle przylega do żołędzi. Oddziela go jedynie od niej mastka, czyli tłusta wydzielina, składająca się z komórek nabłonka, które uległy złuszczeniu, a także z bakterii naturalnie bytujących w tym obszarze. Napletek w tak młodym wieku nie zsuwa się – to normalny etap rozwoju i zupełnie naturalny stan u małego dziecka. Problem pojawia się w przypadku chłopca, który skończył jakiś czas temu dwa lata, a wciąż nie można odsłonić u niego żołędzi. Gdy tak się dzieje, nie wolno podejmować samodzielnych prób odklejenia napletka, bo może to spowodować więcej szkody niż pożytku. Każde dziecko rozwija się inaczej, więc nie trzeba od razu myśleć o wizycie u lekarza – warto dać ciału chłopca trochę więcej czasu. Gdy sytuacja nie ulegnie zmianie po ukończeniu trzeciego roku życia konsultacja lekarska jest jak najbardziej wskazana.
Zaniedbanie w tej kwestii może się źle skończyć. Czasem zdarza się, że rodzice zbagatelizują problem lub uznają, że skoro napletek zsuwa się choć trochę to nie ma większego problemu, gdyż stwierdzą, że widocznie ich syn ma taką „urodę”. Nic bardziej mylnego. Niemożność całkowitego odsłonięcia żołędzi w dorosłym wieku wiąże się z występowaniem bólu, podczas dokonywania jakichkolwiek prób w tym zakresie. Przez to nie ma możliwości nawet dokładnego umycia się, co może powodować kumulowanie się drobnoustrojów, które mogą stać się przyczyną rozmaitych infekcji. Przykrą konsekwencją występowania stulejki może być także bliznowacenie napletka....
Urolodzy wyróżniają dwa stadia powyższej choroby, czyli stulejkę:
W przypadku pierwszej z nich zsunięcie napletka jest w ogóle niemożliwe. Jeśli natomiast chodzi o drugą można tego dokonać, ale niestety nie w takim stopniu, w jakim powinno się to zrobić. W takich sytuacjach trzeba zapomnieć o pomyśle, który z pewnością jako jeden z pierwszych pojawi się w myślach osoby, która z obawy przed koniecznością udania się na konsultację lekarską, będzie chciała sama rozwiązać problem. Mowa tu oczywiście o dążeniu do odsłonięcia żołędzi na siłę. Skutkiem takich działań może być zatrzymanie się napletka w rowku zażołędnym. W najgorszym razie takie zachowanie może doprowadzić nawet do martwicy członka.
Biorąc po uwagę ilość fałdu skórnego, który ma zostać usunięty, można wyróżnić dwa rodzaje obrzezania, mianowicie:
Cięcie fałdu skórnego może być wykonywane w różnych miejscach i dlatego występują dwa typu obrzezania: low oraz high. Pierwsze z nich przeprowadza się w miejscu oddalonym od żołędzi, drugie natomiast zaraz przy jej koronie.
Po obrzezaniu (na dwadzieścia cztery godziny) zakładany jest opatrunek oraz specjalna elewacja, dzięki której prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia czy pojawienia się obrzęku limfatycznego, jest ograniczone do minimum. Gdy minie doba od zabiegu, pacjent powinien udać się na kontrolę lekarską, na której specjalista oceni, czy proces gojenia się przebiega zgodnie z założeniami. Jeśli tak właśnie jest, mężczyzna zostaje poinformowany o tym, jak powinien pielęgnować ranę. Zwykle zalecenia obejmują jedynie jej regularne przemywanie oraz wymienianie opatrunków przez parę kolejnych dni. Czasem lekarz przepisuje także antybiotyk lub leki przeciwbólowe, jeśli zachodzi taka potrzeba....
Po obrzezaniu nie ma konieczności rezygnowania ze swoich codziennych planów. Trzeba jedynie pamiętać, że po takim zabiegu nie należy zbytnio się przemęczać. Do uprawiania sportu można wrócić, gdy rana całkowicie się zagoi, natomiast do współżycia po około czterech lub maksymalnie sześciu tygodniach.
Przed przeprowadzeniem właściwego zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie (ogólne bądź miejscowe). Gdy zacznie ono działać, specjalista rozpoczyna procedurę całkowitego/częściowego usunięcia fałdu skórnego, jakim jest napletek. Do tego celu wykorzystuje skalpel lub urządzenie, które może wykonać precyzyjne cięcie (np. laser).
Zwykle na zabieg tego typu przeznacza się około pół godziny (maksymalnie godzinę). Warto wspomnieć w tym miejscu, że czas gojenia się rany, która powstała wskutek obrzezania, wynosi około czternaście dni (najdłużej miesiąc).
Poddanie się zabiegowi obrzezania przynosi wiele korzyści pacjentowi. Przede wszystkim ma on po nim możliwość dokładnego mycia swoich genitaliów. Poza tym dzięki zabiegowi zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór prącia czy zakażenia chorobami wenerycznymi (np. kiłą). Ponadto taki zabieg ogranicza ryzyko wystąpienia jednoczesnego bakteryjnego zapalenia napletka oraz żołędzi członka, które wiąże się z pojawieniem się opuchlizny oraz ropnej wydzieliny, a także z dokuczliwym bólem. W przypadku chłopców obrzezanie skutkuje ograniczeniem ryzyka występowania infekcji dróg moczowych.
Warto nadmienić, że obrzezanie wpływa pozytywnie nie tylko na komfort i zdrowie mężczyzny, ale również służy dobru jego partnerki, gdyż zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania przez nią, np. na raka szyjki macicy.
Trudno określić czy i w jakim stopniu obrzezanie wpływa na jakość życia seksualnego. W tej kwestii zdania są podzielone. Większość mężczyzn uważa, że po zabiegu uległo ono poprawie, inni natomiast mówią, że nie widzą różnicy. Mało który pan twierdzi, że obrzezanie odbiło się negatywnie na prowadzonym przez niego życiu seksualnym.
Mężczyźni, którzy widzą poprawę, chwalą sobie taki zabieg za możliwość odbywania dłuższych stosunków (wszystko to dzięki mniejszej wrażliwości członka). Jeśli chodzi o przeżywanie przez panów orgazmu to obrzezanie nie wpływa na nie w żaden sposób.
Zaraz po przeprowadzonym zabiegu zwykle występuje:
Objawy tego typu są zupełnie normalne i nie powinny wzbudzać obaw. Zazwyczaj znikają po paru dniach.
Obrzezanie wiąże się z koniecznością tymczasowego zrezygnowania z pewnych zachowań. Przez miesiąc po nim pacjent nie może podejmować żadnych aktywności seksualnych (również onanizować się). Ponadto musi unikać gorących kąpieli i wzmożonej aktywności fizycznej. Powinien także dbać o ranę pozabiegową, czyli przemywać ją odpowiednio często oraz używać preparaty, które zostały polecone przez lekarza. Niemniej ważne jest także regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne.
Powikłania po obrzezaniu zdarzają się niezwykle rzadko. Ich główną przyczyną jest zazwyczaj źle przeprowadzony zabieg (np. przy użyciu niewysterylizowanych narzędzi). W takich przypadkach może dojść do następujących skutków ubocznych:
Operacja stulejki | Cena |
---|---|
Obrzezanie - usuwanie stulejki | 1200,00 zł |
Konsultacja lekarska | 100,00 zł |