Laserowe usuwanie blizn jest jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się problemu nieestetycznych blizn na ciele. Jest to zabieg bezpieczny i bezinwazyjny.
Każde, nawet najmniejsze zranienie zostawia na skórze widoczny ślad. Często jednak powstanie blizny tworzy zarówno dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny, będąc powodem kompleksów. Niejednokrotnie powstałe ślady na skórze obniżają jakość życia, jak i obniżają mobilność, wywołując przy tym odczucia bólowe. Jest to dość częste przy np. cięciu cesarskim, gdzie bliznę należy rehabilitować.
Standardowe sposoby usuwania blizn powstałych na skutek operacji wiążą się z działaniami medycznymi wywołującymi ból. Są one inwazyjne, a także stanowią źródło późniejszych powikłań. Na szczęście współcześnie Pacjenci mają do dyspozycji bardziej zaawansowane rozwiązania, znacznie bardziej korzystne dla ich zdrowia i późniejszej rekonwalescencji. Taką metodą jest laseroterapia – jest to nieinwazyjne rozwiązanie, szybkie i efektywne. Dodatkowo Pacjent nie odczuwa przy zabiegu bólu i w krótkim czasie dochodzi do pełnej swojej funkcjonalności. Zabieg laserowego usuwania blizn stanowi ratunek dla osób, które na co dzień borykają się ze szpetnymi zmianami na skórze. Dzięki niemu można całkowicie usunąć blizny lub zmniejszyć ich widoczność na tyle, aby były jak najbardziej zbliżone kolorem i ogólnym wyglądem do zdrowej tkanki.
Blizna jest to trwały ślad na skórze powstały w wyniku zranienia, skaleczenia lub ogólnie ujmując: przerwania ciągłości fałdów skórnych. Część blizn jest na tyle niewielkich rozmiarów, że na co dzień człowiek nie zwraca na nie większej uwagi. Inne z kolei są bardziej poważne i zaniedbane mogą przynieść zarówno skutki natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Najwięcej problemów przynoszą te, które mają rozległe rozmiary, są twarde, zgrubiałe, niejednokrotnie wykraczając poza obszar zranienia. Niektóre blizny mogą powodować przykurcze, a także powodować silne odczucia bólowe.
Z laserowego usuwania blizn mogą skorzystać te osoby, u których komfort życia i samoocena zostały obniżone przez powstanie określonej blizny. Za pomocą tego rozwiązania można skutecznie zredukować poziom widoczności takich zmian jak:
Mimo swoich cech, a także dużego poziomu ogólnego bezpieczeństwa, laseroterapia, tak samo jak i inne zabiegi, nie może zostać wykonana u każdego chętnego Pacjenta. Z tego powodu istnieje konieczność odbycia konsultacji medycznej z lekarzem, który zdiagnozuje stan zdrowia. Główne przeciwwskazania zabiegowe to:
Niezbędne przygotowania do zabiegu omawiane są z lekarzem podczas wstępnej konsultacji medycznej. Do najważniejszych z nich należy przede wszystkim powstrzymanie się od kąpieli słonecznych, a także od wykonywania peelingów i innych zabiegów złuszczających naskórek, np. mikrodermabrazji lub peelingu chemicznego. Peeling domowy, jak i stosowanie kosmetyków zawierających w składzie kwasy są również niezalecane. Dodatkowo, na konsultacji medycznej lekarz przedstawi wszelkie niezalecane leki, preparaty, kosmetyki, a także suplementy. Duże znaczenie mają tutaj niektóre zioła ze względu na wykazywanie działania fotouczulającego. Należy tutaj uważać na np. skrzyp, dziurawca, a także nagietka.
Zabiegi z zastosowaniem lasera mające na celu zniwelowanie widoczności blizn potrądzikowych i pooperacyjnych nie generują konieczności przerywania ciągłości powłok skórnych. Podczas działania lasera lekarz manipulując urządzeniem uszkadza w sposób precyzyjny i kontrolowany wybrany obszar na naskórku lub w skórze właściwej. Po ingerencji laserowej rozpoczyna się proces gojenia się skóry, gdzie wcześniej uszkodzone komórki skórne zastępowane są przez nowe, zdrowe. Czas zabiegu jest krótkotrwały, a sam proces bezbolesny, dzięki czemu nie ma konieczności wybitnych, specjalnych przygotowań. Wcześniej Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe w postaci specjalnego kremu. Normalną reakcją organizmu na tego typu działanie jest wystąpienie zaczerwienienia i obrzęku, utrzymujących się przez kilka dni. Dokładny czas zabiegowy omawiany jest wspólnie z lekarzem, ponieważ jest on uzależniony od wielkości, głębokości i rozległości blizny przeznaczonej do usunięci. W niektórych przypadkach może konieczna okazać się potrzeba wykonania serii zabiegów, odbywających się w odstępach co kilka tygodni.
W niektórych przypadkach może konieczna okazać się potrzeba wykonania serii zabiegów, odbywających się w odstępach co kilka tygodni – zaleca się powtarzanie zabiegu co cztery lub sześć tygodni. Zwykle ich ilość sięga od trzech do pięciu ingerencji laserowych. Samo gojenie się zwykle sięga około siedmiu dni.
Laseroterapia charakteryzuje się:
Czas rekonwalescencji omawiany jest wspólnie z lekarzem, ponieważ zależy on od indywidualnych cech Pacjenta i jego organizmu, a także cech blizny: gdzie się znajdowała, jakie miała rozmiary i głębokość, a także konkretnie jaki laser został użyty podczas zabiegu.
Warto dodać, że w poszczególnych przypadkach niektórych laserów Pacjent może wrócić do swojej typowej aktywności jeszcze tego samego dnia. W większości jednak skóra goi się około dwa tygodnie. W tym czasie dla własnego dobra, nie powinno się korzystać z sauny, trzeć skóry, a w przypadku ingerencji laserem w obszar skóry na twarzy zaleca się zrezygnowanie z makijażu skóry. Lekarze podają również, że nie należy się opalać przez pół roku od ostatniego zabiegu. Zdarza się, że lekarze zalecają wprowadzenie do swojej pielęgnacji preparaty łagodzące i przyspieszające gojenie. Obowiązkowo należy stosować kremy z filtrem z wysokim poziomem SPF.
Każdy zabieg, tak samo laserowe usuwanie blizn, może wywołać pewne ryzyko powikłań. Do najpopularniejszych z nich należą:
Laserowe leczenie blizn | Cena |
---|---|
Laserowe usuwanie blizn | od 350,00 zł |
Konsultacja lekarska | 150,00 zł |