Laserowanie usuwanie żylaków może być stosowane w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej. Jest to całkowicie bezpieczna metoda leczenia żylaków.
W oparciu na światowe, a także ogólnopolskie wytyczne dotyczące sposobów leczenia żylaków, najlepsze jest stosowanie metod małoinwazyjnych. Do tych najłagodniejszych dla pacjenta, a zarazem najskuteczniejszych można zaliczyć laserowe operowanie żylaków. Przy zabiegu usuwania żylaków stosuje się głównie tumescencyjne znieczulenie miejscowe. Jak wygląda sam zabieg? Do wnętrza żyły wprowadzany jest specjalny światłowód. Następnie żyła zostaje zamknięta. Dochodzi do tego w wyniku rozgrzania ścian przez energię laserowego promieniowania.
Podstawową przyczyną rozwoju żylaków jest nadciśnienie żylne, które powstaje w wyniku uszkodzenia zastawek żylnych, niedrożności lub zwężenia żył, co następnie powoduje stan zapalny. Mamy do czynienia z zastojem krwi i refluksem. Krew nie płynie we właściwym kierunku. Zaczyna ona zalegać w naczyniach i powoduje poszerzenie powierzchownych żył, co widzimy jako żylaki.
Żylaki można podzielić na pierwotne, tj. wynikające z osłabienia ściany naczyń żył, i na żylaki wtóre, które powstają w wyniku uszkodzenia zastawek żylnych przez zakrzepicę głębokich kończyn dolnych.
Przyczyną rozwoju żylaków dolnych kończyn jest wrodzona lub też nabywa niewydolność zastawek powierzchownych żył. Doprowadza to do zalegania krwi w żyłach. Skłonność do powstawania żylaków jest zwykle dziedziczona. Istnieją jednak czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko ich powstania. Można do nich zaliczyć:
Naturalnie mogą istnieć sytuacje, w których wykonanie zabiegu może być utrudnione lub niemożliwe. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o formie leczenia należy poddać się badaniu USG Doppler żył kończyn dolnych. Laserowemu zabiegowi zamykania żylaków nie poddajemy osób, które:
U niektórych pacjentów jest cała grupa tzw. względnych przeciwwskazań do wykonania laserowego zabiegu. Należą do nich między innymi:
Do najmniej inwazyjnych metod związanych z leczeniem żylaków należy laserowa ablacja. Laser używa się do zamknięcia żył. Do efektów należą zwłóknienie oraz zanik chorobowy zmienionych naczyń. Zabieg ten jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu i trwa kilkadziesiąt minut.
Na pierwszej wizycie zawsze przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczny z Pacjentem, podczas którego wykluczone zostają ewentualne przeciwwskazania. Pacjent przygotowuje się do zabiegu zgodnie z zaleceniami lekarza.
Początkowe etapy zabiegu polegają na zaznaczeniu obszaru, który ma być poddany zabiegowi. Lekarz zaznacza na skórze punkty przebiegu głównych pni żył, a także ich rozgałęzienia.
Urządzenie laserowe zostaje uruchomione, a lekarz powoli wsuwa i wysuwa światłowód z żył. Włókno cofa się i powoduje zamknięcie niewydolnego naczynia. Po zakończonym zabiegu laserowego usuwania żylaków na nogę Pacjenta zakładany jest opatrunek uciskowy.
Zamknięcie i wyłączenie niewydolnych naczyń z krążenia w przypadku laserowego usuwania żylaków polega na cieplnym całkowitym zniszczeniu tkanki żylnej. Użycie lasera w zabiegu usuwania żylaków stanowi zatem najskuteczniejszą i przede wszystkim najbezpieczniejszą metodę zamknięcia niewydolnych żył.
Do zalet zabiegu laserowego należą:
Po wykonanym zabiegu laserowym najlepiej jest zrezygnować z noszenia butów na wysokich obcasach. Bardzo dobrym pomysłem jest aby pobudzać krążenie przez około półgodzinne spacery. Co ważne, nie należy zdejmować opatrunku, wykonanego w czasie zabiegu, wcześniej niż we wskazanym czasie.
W pierwszym tygodniu należy przyjmować leki przeciwzakrzepowe oraz nosić uciskowe opaski, lub też bandaż elastyczny. Osoby, które poddały się zabiegowi usuwania żylaków metodą laserową, powinny zrezygnować z podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego przez około dwa tygodnie po zabiegu. W pierwszym tygodniu po zabiegu wskazany jest spacer dwa razy dziennie przez około 30 minut.
Bardzo ważne jest, aby w ciągu pierwszych dwóch tygodni nie planować długich podróży autem czy też samolotem. Przez około 6 tygodni zalecamy zakładać na noc specjalne rajstopy. Natomiast przez 2-3 miesiące nie należy wystawiać się na wysokie temperatury i silne słońce, gdyż mogą one przyczynić się do wystąpienia przebarwień.
Jak w wielu innych chorobach, nie należy zwlekać ze zwróceniem się do specjalisty przy wystąpieniu niewydolności żylnej (czyli potocznie mówiąc: żylaków nóg). W początkowych stadiach żylaków do szczególnie skutecznych można zaliczyć małoinwazyjne metody. Jednakże jeśli zatroszczmy się o nasze zdrowie później, wówczas terapia staje się o wiele dłuższa i cięższa. Nieleczone żylaki (niewydolność żylna) mogą prowadzić do wielu powikłań. Do takich można zaliczyć: owrzodzenia oraz zakrzepicę żył głębokich. W niektórych przypadkach choroba ta może doprowadzić nawet do amputacji kończyny, chociaż jest to już nadzwyczaj ekstremalna sytuacja i zdarza się naprawdę bardzo rzadko.
Flebologia | Cena |
---|---|
Laserowe leczenie żylaków | od 3500,00 zł |
Skleroterapia żylaków | od 300,00 zł |
Konsultacja lekarska | w cenie usługi |