Laserowe leczenie bólu umożliwia bezpieczne leczenie bólu i stanów zapalnych. Efektem zabiegu jest natychmiastowe zmniejszenie bólu już po pierwszej serii zabiegów.
Choroby reumatyczne są o tyle nieprzyjemne w skutkach, że powodują przewlekły ból, który towarzyszy osobom cierpiącym na to schorzenie każdego dnia. W większości przypadków Pacjenci opisują swoje doświadczenia jako bardzo nieprzyjemne, wręcz marzą o skutecznym sposobie jego uśmierzenia i zwalczenia. Takie działanie powinno stanowić integralną część procesu leczenia. Obecnie medycyna jest w stanie zaoferować połączenie leczenia farmakologicznego razem z zabiegami fizykoterapeutycznymi, które wsparte wykonywaniem ćwiczeń w domu powinno dać najlepsze możliwe do osiągnięcia efekty....
Na szczęście rozwój technologii wprowadził na grunt medycyny techniki laserowe. Laser jest urządzeniem wykorzystywanym w procesach leczniczych między innymi do obniżania bólu w określonych miejscach na ciele Pacjenta. Natychmiastowa ulga jest możliwa do osiągnięcia poprzez fotomechaniczną stymulację, która hamuje odczuwanie bólu. Dodatkowo uczestnictwo w terapii wykorzystującej laser wysokoenergetyczny oprócz samej redukcji odczuć bólowych poprawia mobilność, a także funkcjonalność. Dużym atutem tego typu działań jest fakt, iż nie wywołują one uzależnienia (w przeciwieństwie do niektórych leków farmakologicznych), a tym samym nie generują powstawania skutków ubocznych.
Ból ma różne oblicza, a przyczyn jego powstawania jest bardzo dużo. Tym samym istnieją różnorodne metody jego obniżania. Mówiąc ogólnie, można zauważyć kilka wspólnych mianowników. Przede wszystkim samym fundamentem działań leczniczych przeciw bólowi, który sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem jej istnienia jest leczenie przyczynowe pierwotnego schodzenia, które powoduje pojawienie się omawianych dolegliwości....
W dalszym ciągu podstawą leczenia bólu jest metoda farmakoterapeutyczna, która obejmuje szeroki wachlarz grup leków, zaczynając od tych, które dostępne są bez recepty, czyli tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, kończąc na bardzo silnych lekach o działaniu narkotycznym. W przypadku leczenia bólu na tle ortopedycznym i reumatologicznym, ból zwalcza się poprzez działania z zakresu fizjoterapii, głównie masażem. Mimo wszystko, każdego roku na znaczeniu nabierają nowe metody radzenia sobie z chronicznym bólem, czego dowodem może być stale rosnąca popularność zabiegów wykonywanych za pomocą lasera. Jest on idealną alternatywą dla leków przeciwbólowych, a także może być świetnym uzupełnieniem rehabilitacji. Co więcej, ma on znacznie więcej atutów. Przede wszystkim jest to metoda bezbolesna, która charakteryzuje się bezpieczeństwem i niskim ryzykiem powikłań.
Zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego stosuje się w celu stymulowania regeneracji tkanki, dzięki czemu proces ich gojenia się odbywa się na poziomie komórkowym, co daje bardzo dobre efekty terapeutyczne. Maksymalna moc urządzenia umożliwia przeniknięcie emitowanego światła do bardzo głębokich warstw. Dużą zaletą tego typu działań jest ich krótki czas trwania, a także wysoka skuteczność lecznicza, bez wywoływania późniejszych nieprzyjemnych ubocznych konsekwencji. W dodatku laser umożliwia jego zastosowanie w obrębie dowolnej partii ciała....
Podczas zetknięcia ludzkiej skóry ze światłem emitowanym przez wiązkę lasera, zaczynają tworzyć się w wybranej tkance w ciele fala fotomechaniczna, która odpowiada dobranej długości fali. Zachodząca mechaniczna stymulacja oddziałuje na wolne zakończenia nerwowe łącznie z innymi receptorami bólu, działając na poziomie tkanki podskórnej, blokując przy tym ścieżki bólowe znajdujące się w układzie nerwowym, przez co Pacjent odczuwa natychmiastową poprawę samopoczucia i ulgę. Dużym atutem tego typu działań jest także stymulowanie miejscowego mikrokrążenia za pomocą stosowanej mechanicznej fali, która dodatkowo wspiera drenaż limfatyczny na wybranym obszarze. Tym samym, połączenie stymulacji fotomechanicznej z biostymulacją, BTL HIL jest skutecznym sposobem leczniczym tkanek, oddziałując jednocześnie przeciwbólowo.
Laser działa poprzez emitowanie wiązki świetlnej promieniującej elektromagnetycznie. Stanowi ona swojego rodzaju nośnik stymulującej energii procesów wzrostu i regeneracji w obrębie uszkodzonych tkanek. Takie działanie określane jest za pomocą terminu „fotobiomodulacja”. Jest ona zjawiskiem odpowiedzialnym za skrócenie czasu gojenia się, dodatkowo za jej pomocą zmniejszeniu ulega odczyn zapalny, krócej formują się blizny, a w konsekwencji zmniejszają się dolegliwości bólowe. Efekt szybkiej ulgi możliwy jest do uzyskania za pomocą skupionej i promieniującej wiązki światła ukierunkowanej precyzyjnie na to miejsce, które doznało urazu. W dodatku laser zmniejsza pobudliwość nerwów za pomocą hiperpolaryzacji ich błon, dając efekt analgetyczny.
Określając skuteczność stosowanych terapii z wykorzystaniem lasera, globalnie można ująć, iż jest to metoda leczenia, która przynosi wiele korzyści, w tym efekty przeciwzapalne. Mimo wszystko, najważniejszym aspektem wszelkich efektów leczniczych laseroterapii jest ich fundamentalne działanie na poziomie oddziaływania komórkowego. Tym samym, jest to idealne rozwiązanie praktyczne, chętnie wykorzystywane między innymi w fizjoterapii, gdzie lasery biostymulujące są najczęściej i najchętniej wykorzystywane. Bardzo dobre rezultaty lecznicze odczują Pacjenci, którzy skarżą się na:
Dodatkowo laser wykazuje dużą efektywność u osób z owrzodzeniami i ranami.
Mimo, iż laseroterapia jest bezpieczna, nieinwazyjna, bezbolesna i nie wywołuje skutków ubocznych, jest to jednak w dalszym ciągu pewna ingerencja w ludzkie ciało, przez co nie każdy może zostać zakwalifikowany do tego typu leczenia. Należy tutaj wyszczególnić:
Zarówno Pacjenci, jak i środowisko medyczne szczególnie chwalą sobie:
Główną zaletą laseroterapii jest fakt, iż dzięki niej dochodzi do biologicznej stymulacji za pomocą emitowanego przez urządzenia światła. W ten sposób zaczyna tworzyć się idealne środowisko sprzyjające procesom gojenia się i regeneracji. W miarę jak obszar, który wymagał działań leczniczych powoli odzyskuje swój zdrowy stan, ból zaczyna ustępować, a wraca pełna funkcjonalność.
Spodziewane efekty leczenia laserem uzależnione są od miejsca, w którym przewidziane jest oddziaływanie urządzenia. Zwykle oczekuje się:
Dodatkowo laser:
Tym samym, jest to świetna opcja dla wszystkich osób, które na co dzień zmagają się z przewlekłym bólem różnego typu. W porównaniu do farmakoterapii, laser przynosi trwałe efekty.